Skôr než začnete stavať dom

Ak máte za sebou stavebné konanie, od ktorého ubehlo 15 dní, a nik z účastníkov stavebného konania sa proti jeho výsledku neodvolal, stavebné povolenie, ktoré ste od stavebného úradu dostali, nadobúda právoplatnosť a vám už nič nebráni začať stavať.

Pri výbere firmy, ktorá zrealizuje vašu stavbu, máte na výber z dvoch možností:

  • buď vám komplet celý dom postaví jedna firma – to je jednoduchšia, ale aj drahšia možnosť,
  • alebo si na každú fázu stavby najmete inú firmu, prípadne partiu robotníkov – pre vás zložitejšia možnosť, ale určite pri nej ušetríte a jednoduchšie a pomocné práce si môžete urobiť svojpomocne.

Aj pri samotnej stavbe platí, že nič netreba uponáhľať.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Neverte firmám, ktoré vám budú tvrdiť, že celý dom postavia za jeden rok – na jar začnú a v jeseni sa už sťahujete. Teda, oni ho postaviť za ten rok môžu, ale bývať v ňom potom budete vy a problémy, ktoré vás v tejto “rýchlokvasenej” stavbe čakajú, vás môžu čoskoro nemilo prekvapiť: popraskané múry, okná, ktoré po čase prestanú tesniť, vlhnúce steny…

Ideálny stav je, keď napríklad na jeseň urobíte základy a základovú dosku, v zime základy “sadnú”, na druhý rok postavíte hrubú stavbu, urobíte strechu, okná a dvere, elektroinštaláciu, vodu, plyn, kúrenie a nahrubo vnútorné omietky. V zime, keď sa už v stavbe kúri, môžete robiť obklady a kúpelne. A na ďalší rok, po dorobení jemných omietok, sadrokartónových stropov, plávajúcich podláh, kuchyne a vnútorných dverí, zateplenia a vonkajšej omietky sa môžete po dvoch rokoch od začiatku stavby nasťahovať.

Aj tak sa drobným nedostatkom nevyhnete, ako napríklad my – popraskaniu omietok, pretože stavba stále pracuje, ale určite to bude lepšie, ako by ste na ešte nevyzreté a neusadené základy postavili hrubú stavbu a tú ešte začerstva uzavreli polystyrénom.

„Odborníci” vám budú hovoriť o nových materiáloch a technológiách, ktoré nepotrebujú veľa času na zretie a schnutie a podobne. Určite technológia stavby postúpila a už sa nestavia ako kedysi, ale kompletný dom za necelý rok je príliš veľký risk, ktorý vám za to nestojí. Už len tá predstava, že by sme mali za rok stihnúť to, na čo sme mali dva roky, ma desí – to by muselo ísť takmer všetko bokom, žiť iba stavbou. I za tie dva roky budete mať čo robiť. Tým nemám na mysli samotnú stavbu, ale napr. vybavovanie (to stavebným povolením neskončilo), vyberanie zariadenia, obkladov… Ale hlavne budete žiť aj svojimi záujmami a záľubami, venovať sa rodine…

Trochu som odbočil, vráťme sa k tomu, že vaše stavebné povolenie nadobudlo právoplatnosť. Teraz budete v prvom rade potrebovať geodeta, ktorý vám váš dom zameria podľa stavebného projektu a osadenia stavby na pozemok.

...

Ďalej budete potrebovať dostať na stavbu elektrinu, tú budete potrebovať už pri základoch, a vodu – tá pri stavbe základov nie je nevyhnutná, ale keď začnete robiť hrubú stavbu, už sa bez nej nezaobídete. Ak máte pozemok, na ktorom už sú vybudované inžinierske siete, máte vyhraté. V opačnom prípade musíte ísť za dodávateľmi a vybavovať prípojky. Alebo, ako to bolo v našom prípade, ak máte v blízkosti príbuzných, alebo máte (budete mať) dobrých susedov, je dobré dohodnúť sa s nimi o výpomoci.

Už pred stavebným konaním by ste mali mať jasno, či zadáte celú stavbu jednej firme, alebo či si na každú fázu stavby najmete inú firmu alebo partiu robotníkov, či vykonáte svojpomocne. Vyhľadať firmy odporúčam skôr, ako dostanete stavebné povolenie, najlepšie ešte pred stavebným konaním, aby sa vám nestalo, že budete mať stavebné povolenie, na pozemku vyznačenú stavbu a nebude toho, kto začne stavať.

Keď si nájdete firmu, prípadne partiu robotníkov na niektorú fázu stavby, neuspokojte sa s ústnymi dohodami, ale všetko majte písomne, aj so sankciami za omeškanie, aby sa vám nestalo to, čo môjmu kolegovi, že sa dohodol s partiou robotníkov na vykonaní nejakej práce, už mal dohodnutých ďalších, ktorí mali nastúpiť po nich, ale robotníci sa neukázali týždeň. Keď konečne prišli, nahnevanému kolegovi s kľudom oznámili, že chodili na kúpalisko, lebo bolo pekne…

Z tohto vyplýva ďalšie odporúčanie: už počas realizácie jednej fázy stavby myslite na tú ďalšiu, aby stavba zbytočne nestála, ale zas nie viac krokov dopredu, aby ste kvôli prípadnému sklzu na stavbe nemuseli platiť vy náklady firmám, s ktorými ste sa dohodli, no pre omeškanie stavby nemohli nastúpiť.

Pokiaľ nezadáte celú stavbu jednej firme, budete si musieť pravdepodobne, ak sa nedohodnete inak s firmou, ktorá momentálne stavia, sami zháňať stavebný materiál. Pozornosť venujte hlavne materiálom, z ktorých bude zhotovená hrubá stavba, teda tehly, strešná krytina a rezivo, teda drevo, ktoré bude použité na strechu. V prípade tehál a strešnej krytiny preto, lebo také množstvo, ktoré budete potrebovať, nemávajú bežne v stavebninách a budete si ho musieť dopredu objednať.

Pri rezive treba myslieť na to, že také množstvo dreva je potrebné napíliť a nechať preschnúť, preto nebude chybou objednať na najbližšej píle (to kvôli dovozu na stavbu) rezivo, už keď budete mať kúpený projekt, aby bolo pri stavbe strechy pripravené. Taktiež nebude chybou, ak si urobíte cenový prieskum u dodávateľov okien a vchodových dverí, garážovej brány, obkladov, kúpelňovej sanity, vnútorných dverí… to aby ste vedeli, koľko financií si ešte stavba približne vyžiada. Nič tým nepokazíte a nemalo by sa vám stať, že pred dokončením stavby vám dôjde „finančný” dych, a to by ste asi nechceli.

Tak sa zhlboka nadýchnite a pustite sa do stavby.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.