Začíname stavať dom

„Ideme stavať dom!” Túto správu ste oznámili celej rodine a priateľom, dali ste si ju do statusu na sociálnych sieťach a už si predstavujete, ako sa do svojho vytúženého domu nasťahujete.

Cieľom tohto článku nie je vám vašu radosť znechutiť alebo vás nebodaj od stavby domu odradiť. Chcem vás len upozorniť na to, že práve ste na začiatku dlhej a náročnej cesty, a namiesto gratulácie k vášmu rozhodnutiu vám chcem zaželať šťastnú cestu a dať vám niekoľko užitočných rád, aby sa vám ľahšie napredovalo za vašim snom.

Na výber máte veľa možností, ako sa dostať k vytúženému cieľu, teda k novému domu – všetko záleží len od množstva peňazí, ktoré máte k dispozícií, prípadne od toho, nakoľko si trúfate sa zadĺžiť. A tiež samozrejme od toho, koľko svojho času stavbe domu obetujete.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Ak sa rozhodnete pre firmu, ktorá vám dom postaví „na kľúč“, prípadne za vás vybaví aj všetky „papierovačky“ a behania po úradoch, týmto rozhodnutím si kupujete lístok do prvej triedy a k svojmu domu sa dostanete pohodlne a rýchlo, ale aj o niečo drahšie, ako keby ste si všetko vybavovali sami a stavbu zabezpečili dodávateľsky prípadne svojpomocne. Odborníci hovoria asi o 15 percentnom navýšení rozpočtu.

Skôr, než začnete stavať, vás čaká niekoľko dôležitých rozhodnutí a množstvo vybavovania.

Hlavne si musíte uvedomiť, že staviate dom, v ktorom budete žiť možno celý svoj život, tak sa netreba s niektorými rozhodnutiami ponáhľať – neskôr by ste mohli ľutovať. A čo sa týka toho vybavovania, budete potrebovať stavebné povolenie a k tomu, aby ste ho získali musíte obehať niekoľko inštitúcií a úradov, z ktorých si niektoré dávajú so svojím rozhodnutím načas, preto netreba nič nechávať na poslednú chvíľu.

...

Z osobnej skúsenosti viem, že od začiatku vybavovania potrebných dokumentov po právoplatné stavebné povolenie uplynuli viac ako dva mesiace a takmer to ohrozilo plánovaný začiatok stavbu nášho domu. A aj po získaní stavebého povolenia vás bude ešte čakať dosť papierov, ktoré budete musieť vybaviť. Za seba poviem, že „byrokratická“ časť bola pre mňa to najhoršie z celej stavby domu.

Samotnú stavbu domu a všetko, čo s tým súvisí, rozdelím na niekoľko fáz, ktoré postupne rozoberiem v ďalších článkoch. Nebudem sa venovať stavbám na kľúč, to je iná liga – predpokladám, že ak hľadáte informácie na internete, budete si všetko vybavovať sami a stavba sa bude realizovať z časti dodávateľsky a z časti svojpomocne.

Na záver niečo optimistické – niekde som čítal, že človek by mal postaviť tri domy – prvý dať nepriateľovi, druhý priateľovi a v tom treťom by mal bývať. Počas stavby nášho domu som si hovoril niečo podobné: prvý dom je treba zbúrať, druhý predať a v treťom bývať. Našťastie, bývame hneď v našom prvom dome…

Ak by som mal stavať znovu, mnohé by som zmenil, niečo nerobil vôbec, ale vcelku sme spokojní. Dúfam, že moje rady pomôžu aj vám, aby ste sa vyvarovali chybným rozhodnutiam a cítili ste sa maximálne spokojní vo vašom prvom dome.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.