Projekt domu

Keď ste sa rozhodli stavať a ak už máte vybratý pozemok, ďalším krokom k vášmu domu je výber projektu.

Pri projekte domu sa môžete stretnúť s dvomi pojmami:

  • stavebný projekt
  • a projekt k stavebnému povoleniu.

Projekt k stavebnému povoleniu je menej podrobný a nemusí obsahovať súpis potrebného materiálu, ktorý budú potrebovať stavbári pri samotnej stavbe, ten býva súčasťou stavebného projektu. Firma alebo projektant, od ktorých budete kupovať projekt, vám musí vyhotoviť minimálne tri kusy projektov, tzv. paré, z ktorých súpis materiálov a podrobné výkresy obsahuje len jeden alebo dva.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Dobrý projekt by mal obsahovať tieto súčasti:

  • architektonický projekt,
  • konštrukčný projekt,
  • projekty vnútorných inštalácií vody a kanalizácie,
  • projekty plynu a ústredného kúrenia,
  • projekt elektrickej inštalácie.

Pri výbere, ako sa dostanete k projektu, máte na výber z dvoch možností:

  • Buď si dáte celý projekt vypracovať na mieru projektantovi, či už z dôvodu vašich veľkých nárokov, prípadne z dôvodu, že váš pozemok je príliš členitý napr. svojím tvarom alebo príliš veľkým svahom, a preto si vyžaduje  individuálny prístup. Ak sa dáte touto cestou, máte istotu, že dom bude presne podľa vašich predstáv a požiadaviek, dobrý projektant zakreslí do projektu, o čo ho požiadate, ak to bude konštrukčne možné. No počítajte s výrazne vyššou cenou za projekt a tiež s tým, že vypracovanie takéhoto projektu si vyžiada dlhší čas.
  • Druhou možnosťou je, že siahnete po tzv. katalógovom projekte, ktorého cena bude len zlomkom ceny za individuálny projekt a máte ho prakticky ihneď. Buď si takýto projekt vyhľadáte na internete, alebo si zoženiete papierový katalóg u obchodného zástupcu projektantskej firmy. Možno aj v najbližšej predajni so stavebným materiálom budú mať na pulte niekoľko katalógov rodinných domov, možností, ako sa k takýmto projektom dostať,  je mnoho.

A v žiadnom prípade sa nemusíte báť, že si nevyberiete projekt podľa vašich predstáv. Firiem, ktoré ponúkajú katalógové projekty, je nepreberné množstvo a ak má každá vo svojich katalógoch približne 100 domov… no, asi by vám dlho trvalo, keby ste všetky preštudovali.

...

Výhodou katalógového projektu je aj to, že si už hotový dom môžete obzrieť naživo, ak máte šťastie a vami vybratý projekt je už zrealizovaný niekde nablízku. My sme to šťatie mali, ale majitelia práve neboli doma, tak sme „náš” budúci dom videli iba zvonku. Ak sa vám podarí nájsť dom, ktorý ste si vybrali a zastihnete aj majiteľa, ktorý vám porozpráva o stavbe a upozorní vás na chyby, ktoré on odhalil až počas výstavby, bude  to jednoznačné plus pre vás.

Ďalšia vec, ktorú si treba uvedomiť, kým zavrhnete katalógový projekt, je to, že aj v ňom sa dajú robiť drobné zmeny. Tie vám môže vypracovať iba projektant na to oprávnený, ale skôr, ako na mňa začnete nadávať, že najprv hovorím o výhodách katalógových projektov, že sú už hotové a teraz vás posielam k projektantovi, musím vám povedať, že k nemu by ste museli ísť tak či tak, pretože k stavebnému povoleniu budete potrebovať osadenie stavby na pozemok a situačné napojenie na inžinierske siete, takže návšteva projektanta vás neminie.

Drobnými zmenami nemyslím, že budete môcť všetko pomeniť, ako vám napadne, ale napríklad posun priečok, ktoré nie sú nosné, pridanie alebo ubratie stavebných otvorov (dvere, okná), sa dajú vykonať. Pri kupovaní projektu sa na to nezabudnite spýtať, ak vám firma dovolí robiť drobné zmeny, nezabudnite si to dať od nich potvrdiť aj písomne.

My sme si napríklad našli projekt, kde nebola garáž, tak sme si ju dali doprojektovať. Popri tom sa za garáž doprojektovala malá miestnosť, ktorá slúži ako kotolňa, práčovňa a dielňa zároveň. Keby sme si ponechali pôvodný projekt, mali by sme to všetko v kúpelni (teda až na tú dielňu). A ešte nám projektantka poradila, aby sme do kuchyne spojenej s obývačkou pridali ešte jedny dvere (teda môžeme do nej prejsť rovno z chodby, a nie iba naokolo cez obývačku).

Či sa rozhodnete pre individuálny alebo katalógový projekt, stále majte na pamäti, že vyberáte váš budúci dom, v ktorom strávite podstatnú časť svojho života. Preto sa neunáhlite a vyberte si s rozvahou. A keď už budete mať vybraté, pripravte sa na prekážkový beh… Prvou prekážkou bude získanie stavebného povolenia.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.